Věcná část > Charakteristika zájmového území > Důležité stránky

Hydrologické a klimatologické poměry

Úvod  Předchozí  Další Tisk této stránky

Páteřními toky v zájmovém území jsou Úslava a její pravostranný přítok - Bradava.

Úslava je pravostranný přítok řeky Berounky, do které ústí v Plzni, na říčním kilometru 136,6 ve výšce 299,1 m n.m. Celková délka řeky činí 96,3 km a plocha jejího povodí 755,7 km2. Tok pramení na jihovýchodním úpatí kopce Drkolná, jihozápadně od obce Číhaň, v nadmořské výšce 637,2 m n.m. Úslava teče směrem na sever skrze Blatenskou a poté Radyňskou pahorkatinu do Plzeňské kotliny, kde následně ústí do Berounky. Jediným úsekem, kde se směr toku otáčí na východ, je mezi obcí Žinkovy a Nepomukem. Největšími přítoky jsou zleva Podhrázský potok, zprava Myslívský potok, Bradava a Kornatický potok. Na vodním toku je několik větších rybníků (Hnačovský, Žinkovský rybník a Labuť). Vodní tok po své délce střídá přirozený charakter s upraveným, vyvolaným v minulosti z důvodu požadavků na stabilizaci koryta. Významnými sídelními útvary v bezprostředním okolí Úslavy jsou Nepomuk, Blovice, Starý Plzenec a krajské město Plzeň.

Bradava pramení v Brdech nad obcí Míšov ve výšce 675 m.n.m. Z Brdských lesů říčka teče směrem na západ až pod obec Hořehledy, kde je zleva posílena Mítovským potokem. Dále se Bradava stáčí mírně na sever, protéká  nádrží Hvížďalka a poté městem Spálené Poříčí, kde je koryto upraveno do pravidelných tvarů. Pod městem se objevují opět přirozené meandry. U obce Žákava bylo koryto v minulosti opět směrově upraveno a to až do soutoku s Úslavou u obce Nezvěstice. Plocha povodí činí 103,4 km2 a délka celého toku 20,4 km.

Podle mapy klimatických regionů patří povodí Úslavy do oblasti mírně teplé až teplé. Jen horní úsek Bradavy spadá díky západnímu okraji Brd do oblasti chladné. Co se týká srážkových úhrnů, jde o průměrné hodnoty v rámci ČR tj. kolem 600 mm ročně.

Nejdeštivějším měsícem je většinou červenec, naopak nejsušším bývá únor. Ve vegetačním období duben – říjen je obvykle zaznamenáno kolem 2/3 celoročního úhrnu.

Z hlediska sněhových charakteristik je v Plzeňské pánvi průměrný počet dnů se sněhovou pokrývkou jen kolem 50 a sněhová vrstva většinou nepřevýší 20 cm. První sníh se obvykle objevuje v polovině listopadu a většinou mizí před 20. březnem, z čehož vyplývá celková doba trvání sněhové pokrývky 100 – 120 dnů a počet dnů se sněžením se pohybuje mezi 25 a 40.

Úslava patří k tokům středoevropského typu, jež jsou charakteristické pravidelným zvětšováním průtoků během jarního tání, přičemž extrémy se mohou vyskytnout v kterémkoliv ročním období. Oproti tomu vodní tok Bradava má bystřinný charakter, jež se vyznačuje letními povodněmi způsobenými přívalovými dešti. Hydrologické podmínky jsou na obou tocích prakticky přirozené, neboť zde kromě rybníků neexistuje žádná přehrada, která by mohla výrazně ovlivnit průtokový režim. Nejvodnatějším měsícem bývá březen, kdy odtéká v průměru 15% celoročního množství srážek, naopak v nejsušším měsíci - září je to jen 5%. Poměr průměrného a povodňového průtoku (100-letá povodeň) se blíží 1:100.


Soubor: b11_4_hydrologicke_a_klimatologicke.htm