Věcná část > Charakteristika zájmového území > Důležité stránky

Hydrologické a klimatologické poměry

Úvod  Předchozí  Další Tisk této stránky

Území správního obvodu ORP Domažlice je odvodňováno především vodním tokem Radbuza a jejími přítoky - Černý potok, Zubřina, a Merklínka, které spadají do povodí Berounky. Jižní část území je odvodňována Chodskou Úhlavou. Pohraniční oblasti potom především vodními toky: Železný, Kamenný, Šedý, Černý, Medvědí potok, Černice, Kouba a Teplá Bystřice, které patří do povodí ostatních přítoků Dunaje.

Radbuza pramení nad obcí Rybníky. V horní části povodí se do tohoto vodního toku zaúsťuje z významnějších drobných vodních toků Huťský potok, Bezděkovský potok, Skařezký potok, Starý potok a Slatinný potok (na území ORP). V lesnatých úsecích je vodní tok včetně přítoků poměrně spádný (k obci Rybníky je průměrný spád 4,25 %). K městu Bělá n. R. pak podélný spád klesá (hodnota cca. 0,006 %). Průtoky vodním tokem jsou v malé míře ovlivňovány příčnými objekty - jezy (pod městem Bělá, Štítary). Další jezy již zanikly a jiná vodní díla se v uvedeném povodí nevyskytují. Koryto toku je přírodního charakteru kromě částečných úprav v úseku Rybníky - Bělá n. R. Celková délka toku je 111,5 ř. km, plocha povodí činí 2 179,4 km2.

Černý potok pramenní v CHKO Český les. Na své cestě přibírá z pravé strany přítok Bystřice a z levé strany přítoky Klenečského, Mlýneckého, Vlkanovského potoka a Pivoňky. Celková délka toku činí 28,3 ř. km.

Pramenná oblast vodního toku Zubřina se nachází v Českém lese. Průměrný podélný spád je v horní části povodí 1,1 %. Průběh povodně v Domažlicích ovlivňuje náhon Teplé Bystřice. Z pravostranných přítoků jsou významnější hlavně toky Tlumačovského a Zahořanského potoka. V povodí se nachází řada vodních děl a rybníků (Pasečnický rybník a Zelenovské rybníky). Celková délka toku činí 33,2 ř. km.

Vodní tok Merklína pramení nad obcí Němčice u Kdyně. Vodní tok není dotován významnějšími přítoky. Nad obcí Němčice je koryto velmi spádné (podélný spád činí 5,88 %), níže po toku pak spád klesá (podélný spád 1,1 %). Průtoky mohou být ovlivňovány kaskádou vodních děl (rybník Němčický, Úbočský, Všepadelský, Únějovický, Chocomyšlský). Koryto vodního toku je převážně přírodního charakteru. Celková délka toku činí 39,4 ř. km.

Mezi čtyři největší rybníky v oblasti ORP Domažlice se řadí Smolovský rybník, Všerubský rybník, Babylonský a Novodvorský rybník.

Území Českého lesa leží částečně v chladné klimatické oblasti CH7 a zbytek území směrem na východ přechází od mírně teplých oblastí MT3, MT4, MT5, MT7 až po oblasti MT9 a MT10 - Domažlice a dolní povodí Zubřiny (Klimatické regiony ČR dle Quitt, 1971). Výrazně převládají západní směry proudění větrů, vlhkost přinášejí JZ – Z – SZ větry. Oblačnost je proměnlivá, závislá na směrech větrů a postupech cyklonálních front.


Soubor: b11_hydrologicke_a_klimatologicke.htm