Věcná část > Charakteristika zájmového území > Důležité stránky

Hydrologické a klimatologické poměry

Úvod  Předchozí  Další Tisk této stránky

Území správního obvodu ORP Nepomuk je odvodňováno především vodním tokem Úslavy a jejími přítoky Tůně, Jamky, Mihovka, Myslívský potok, Čečovický potok a Čížkovský potok, které spadají do povodí Berounky. Jihozápadní část území je odvodňována vodním tokem Lomnice a jejími přítoky - Metelský, Křemešnický, Hradišťský a Pálenecký potok, které patří do povodí Horní Vltavy.

Řeka Úslava pramení nad obcí Číhaň ve výšce 637 m n. m. Úslava protéká v horní části severním směrem přes Hnačovský rybník, město Plánice, Žinkovský rybník a rybník Labuť. Potom se stáčí na východ, protéká obcí Prádlo a u obce Vrčeň se opět stáčí směrem na sever, kde dále protéká přes město Blovice a Starý Plzenec. V Plzni se potom vlévá z pravé strany do Berounky. Průtoky vodním tokem jsou na území OPR Nepomuk ovlivňovány příčnými objekty - jezy (Radochovy, Kokořov, Prádlo, Klášter, Vrčeň, Srby). Celková délka toku je 96,3 ř. km, plocha povodí činí 756,6 km2.

Myslívský potok pramení u obce Strážovice ve výšce 539 m n. m. Potok protéká v horní části severním směrem přes Myslívský rybník a dále přes obce Záhoří, Želvice a Třebčice. V části obce Nepomuk - Dvorec protéká Dvoreckým rybníkem a poté ústí z pravé strany do Úslavy. Největším přítokem je vodní tok Víska, který má téměř stejnou délku. Celková délka toku je 19,1 ř. km, plocha povodí činí 140,6 km2.

Řeka Lomnice pramení v Brdech ve výšce 745 m n. m. Protéká v horní části jižním směrem přes obec Mladý Smolivec a za obcí Lnáře se stáčí jihovýchodním směrem. Protéká městy Blatná, Mirotice a obcí Ostrovec. Nakonec ústí do řeky Otavy v Orlické přehradě. Celková délka toku je 59,4 ř. km, plocha povodí činí 830,7 km2.

Na území ORP Nepomuk se nachází cca mnoho pojmenovaných vodních nádrží. Mezi pět největších rybníků se řadí rybník Žinkovský, Labuť, Strašil, Široký a Újezdský rybník.

Hodnoty hydrologických průtoků toku Úslavy v hlásném profilu kat. B - Prádlo (ČHMÚ: 185) (ř. km 58,00)

N

1

2

5

10

20

50

100

Třída

QN

19

27

40,5

51,5

63

81,1

95,5

 

N - počet let

QN - průtok, který je dlouhodobě dosažen nebo překročen jednou za N let v m3.s-1

Pozn.: údaje pro vodní tok Úslavy byly převzaty z evidenčního listu hlásného profilu kategorie B - Prádlo a z webových stránek Povodí Vltavy s.p.

Hodnoty hydrologických průtoků Myslívského potoka v profilu soutoku s Úslavou (ř. km 0,00)

N

1

2

5

10

20

50

100

Třída

QN

18,3

26,2

38,4

48,7

60

76,2

89,6

III.

N - počet let

QN - průtok, který je dlouhodobě dosažen nebo překročen jednou za N let v m3.s-1

Pozn.: údaje pro Myslívský potok byly převzaty ze Studie záplavového území toku Myslívský potok (Hydrosoft             Veleslavín s.r.o., 11/2010)

Území patřící do působnosti ORP Nepomuk je představováno rozmanitým reliéfem a rozdílným množstvím srážek v závislosti na nadmořské výšce. Severní část přechází od podhorského charakteru s výraznějším sklonem vodních toků a větším množstvím srážek. Směrem jižním dostává krajina rovinatý charakter, průměrné srážkové úhrny jsou nižší a vodní toky vybřežují do rozsáhlých inundačních území.

Sněhová pokrývka se vyskytuje v průměru od poloviny prosince do poloviny března. Období tání sněhu není pravidelné a je závislé na aktuálních klimatických podmínkách. Povodňové průtoky způsobené táním sněhu mohou vzniknout prakticky kdykoliv od prosince do dubna. V průběhu roku připadají nejvyšší měsíční úhrny srážek na období od května do srpna. Pro tyto měsíce jsou charakteristické rovněž krátkodobé extrémní srážky bouřkového charakteru, které ovlivňují odtokové poměry v malých tocích.

Většina území správního obvodu Nepomuk leží v mírně teplé oblasti MT7 a pouze hraniční oblasti a především SV část území spadají do mírně teplé oblasti MT5 (Klimatické regiony ČR dle Quitt, 1971).

Charakteristiky klimatických oblastí

mírně teplé oblasti

léto

zima

přechodná období

MT5

normální až krátké, mírné až mírně chladné, suché až mírně suché

normálně dlouhá, mírně teplá, suchá až mírně suchá, normální až krátké trvání sněhové pokrývky

normální až dlouhé, mírné jaro, mírný podzim

MT7

normálně dlouhé, mírné, suché

normálně dlouhá, mírně teplá, suchá až mírně suchá, krátké trvání sněhové pokrývky

krátké, mírné jaro, mírně teplý podzim

Charakteristiky klimatických oblastí

 

MT5

MT7

Počet letních dní

30 - 40

Počet ledových dní

40 - 50

Průměrná teplota v lednu

-4 - -5

-2 - -3

Průměrná teplota v dubnu

6 - 7

Průměrná teplota v červenci

16 - 17

Srážkový úhrn v letním období

350 - 450

400 - 450

Srážkový úhrn v zimním období

250 - 300

Počet dnů se sněhovou pokrývkou

60 - 100

60 - 80

Počet dní zatažených

120 - 150

Počet dní jasných

50 - 60

40 - 50


Soubor: b11_4_hydrologicke_a_klimatologicke.htm