Věcná část > Charakteristika zájmového území > | Důležité stránky |
Manipulace na vodních dílech |
Manipulační řád je soubor pravidel pro manipulaci a nakládání s vodou na vodních dílech. Povinnost vlastníka vodního díla mít schválený manipulační řád, je dána zákonem č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů. Vlastník vodního díla je, dle § 59 odst. 1 vodního zákona, povinen dodržovat podmínky a povinnosti, za kterých bylo vodní dílo povoleno a uvedeno do provozu, zejména dodržovat provozní řád a schválený manipulační řád, neprodleně oznamovat vodoprávnímu úřadu změny mající vliv na obsah manipulačního řádu a předkládat vodoprávnímu úřadu ke schválení návrh na úpravu manipulačního řádu tak, aby byl v souladu s komplexním manipulačním řádem podle § 47 odst. 4 písm. g). Vyhláška Ministerstva zemědělství 195/2002 Sb. o náležitostech manipulačních řádů a provozních řádů vodních děl, definuje manipulační řád jako soubor zásad a pokynů pro manipulaci s vodou k jejímu účelnému a hospodárnému využití podle povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami a stavebního povolení k vodnímu dílu, ke snižování nepříznivých účinků povodní, sucha a ledových jevů, k ochraně a zlepšení jakosti vody, jakož i k zajištění bezpečnosti, stability a spolehlivosti vodního díla a soubor zásad, pokynů a dokumentace pro obsluhu a údržbu objektů a zařízení vodního díla. Zejména větší vodní díla t.j. vodní nádrže a rybníky jsou schopny svou retenční schopností částečně zachytit, transformovat a zbrzdit povodňové vlny. V případě včasné předpovědi povodňových deštů lze na příkaz povodňových orgánů provést mimořádné manipulace a odpustit část normálního nadržení a vytvořit akumulační prostor pro zachycení části povodňové vlny. U rybníků se jedná v podstatě o neovladatelnou retenci. Rovněž je u všech níže uvedených rybníků požadováno zpracovat manipulační řády řešící povodňové situace. Další informace: Tabulka vodních nádrží VD LučinaPovodňové situace na vodní nádrži Lučina řeší dispečink Povodí Vltavy s.p., závod Berounka v operativním styku s hrázným a místní povodňovou komisí Tachov, případně s PK ORP v souladu s manipulačním řádem schváleným krajským úřadem Plzeňského kraje, OŽP ze dne 17.12.2007 a povodňovým plánem Povodí Vltavy s.p., závod Berounka. Při kritických situacích může řízení manipulací na vodním díle prostřednictvím dispečinku usměrňovat příslušný vodoprávní úřad (krajský) ve spolupráci s povodňovými komisemi.
Při povodňových situacích se otevírají spodní výusti do průtoku cca 9 m3/s (max. možný průtok oběma spodními výpustěmi byl po přepočtech snížen na 10,2 m3/s) a po naplnění nádrže po šachtový přepad se spodní výpustě postupně uzavírají a začíná neovladatelný průtok. Podle zkušeností je nádrž schopna ovlivňovat povodňové průtoky v rozmezí Q5-Q10 let. Velké rybníky na hlavních tocích
Velké rybníky v dílčích povodíchNa přítocích výše uvedených toků se nacházejí velké rybníky které mohou významným způsobem ovlivnit povodňové průtoky v dílčích povodích.
|
Soubor: b11_9_manipulace_na_vodnich_dilech.htm