Věcná část > Charakteristika zájmového území > Důležité stránky

Geomorfologické poměry

Úvod  Předchozí  Další Tisk této stránky

Většina správního obvodu ORP Nýřany leží v nadmořské výšce 330-600 m. Nejvyšším místem je Polinský vrch o výšce 684 m n. m. Území je budováno z geologického hlediska ve značné části krystalinikem. Přísluší k nejstaršímu prekambrickému patru Českého masívu, postiženému kadomskou a variskou orogenezí, doprovázenou regionální metamorfózóu a plutogenezí. Krystalinikum na sledovaném území je součástí oblasti moldanubika a oblasti středočeské (tepelsko-barrandienské).

Územní část Nýřansko je součástí plzeňské pánve, která se vyznačuje nevýrazným plochým reliéfem, který byl na mnoha místech krajiny změněn důlní činností a vytvářením atropogenních tvarů, hald, výsypek apod., při podpovrchové těžbě uhlí nebo povrchové těžbě kaolinu, keramických jílů a štěrkopísků.

Charakter krajiny v územní části Touškovsko  je převážně určen tzv. Touškovskou kotlinou, která je součástí Plzeňské kotliny, s širokou údolní nivou řeky Mže, která je také hlavním vodním tokem této oblasti.

Reliéf krajiny Všerubska má pahorkatinný charakter s údolními nivami hlavních vodních toků Třemošná a Úterský potok.

Krajinný reliéf Třemošenska určuje jednak Plzeňská kotlina na jihu a Plzeňská pahorkatina na větší části území včetně údolní nivy vodárenského toku Třemošná s levostranným přítokem Bělá. Část východní hranice území je tvořena hluboce zaříznutým údolím řeky Berounky protékající přírodním parkem Horní Berounka.


Soubor: b11_3_geomorfologicke_pomery.htm