Věcná část > Charakteristika zájmového území > Důležité stránky

Hydrologické a klimatologické poměry

Úvod  Předchozí  Další Tisk této stránky

Celé území ORP Nýřany leží v dílčím povodí Berounky. Páteřními toky horní části dílčího povodí jsou Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, dolní části dílčího povodí Berounky, jejímiž nejvýznamnějšími přítoky jsou Klabava, Střela a Litavka. Nejvodnějším měsícem je březen, v horních částech Úhlavy, Klabavy a Litavky duben. Nejméně vodnými měsíci jsou srpen a září. Roční úhrn srážek v dlouhodobém průměru se pohybuje kolem 560 mm. Z klimatických oblastí (podle Quitta) zde dominuje mírně teplá oblast.

Největšími toky na území správního obvodu ORP Nýřany jsou řeka Mže a na východní hranici správního obvodu města řeka Berounka. Mže pramení v SRN jako Blätterbach, na státní území ČR přitéká ve výšce 640 m n.m., délka toku na území ČR činí 104,5 km. Největšími přítoky zleva jsou Hamerský potok, Kosový a Úterský potok, zprava Brtný potok, Sedlištský potok, Úhlavka a Vejprnický potok. Plocha povodí je 1 828,6 km2. U řeky Mže převládá zimní režim povodní.

Mže protéká jižní částí správního obvodu města Nýřany. Na jejím toku je od roku 1964 vybudována přehradní nádrž Hracholusky(aktuální stav) (výška hráze nad základy 36,2 m, délka koruny hráze 270 m, celkový objem 57 mil. m3. Úterský potok tvoří západní hranici správního obvodu města a vlévá se do přehradní nádrže v blízkosti obce Čerňovice. V severní části správního obvodu protéká potok Třemošná, který se vlévá u Kaceřova do řeky Berounky. Levostranným přítokem potoka Třemošná je potok Bělá. Jižní částí protéká Vejprnický potok, který se v Plzni vlévá do řeky Mže. Dalším pravostranným přítokem řeky Mže je potok Myslinka, který ústí do řeky mezi obcemi Bdeněves a Kozolupy.

Kolem významných toků byla na území správního obvodu vyhlášena záplavová území. Jejich smyslem je umožnit správci toku a vodoprávním úřadům kontrolovat stavební činnost v tomto území tak, aby nedocházelo vlivem stavební činnost ke zhoršení průtokových poměrů.


Soubor: b11_4_hydrologicke_a_klimatologicke.htm