Území náleží do povodí Berounky. Hlavním tokem místního i regionálního významu je řeka Radbuza. Ta protéká v rámci zájmového území správního obvodu ORP Horšovský Týn obcemi Tasnovice, Srby, Horšovský Týn, Staňkov a dotýká se obcí Svinná, Polžice, Semošice, Křenovy, Vránov, Ohučov. Výše uvedené obce jsou při vysokém úhrnu srážek ohroženy lokálními záplavami. V severní a západní části území se vyskytují rybníky ve volné krajině i v obcích. Mezi nejvýznamnější patří rybník Mezholezský, Jivjanský, soustava tří rybníků Miřkovských, Velký Křakovský, Dolní Mířkovský rybník, Podhájí, Březí a Novoveský rybník.

Dle klimatického členění území náleží (Quitt 1971) do mírně teplé klimatické oblasti (MT 5 – MT 10) s průměrnými teplotami 6 – 7 °C). Léto zde bývá dlouhé, teplé a mírně suché, zima krátká, mírně teplá a velmi suchá, s krátkým trváním sněhové pokrývky. Přechodné období bývá krátké s mírně teplým jarem a mírně teplým podzimem.