Věcná část > Charakteristika zájmového území > Důležité stránky

Geomorfologické poměry

Úvod  Předchozí  Další Tisk této stránky

Území ORP Přeštice je zařazeno do Plánu oblasti povodí Berounky.

Z geomorfologického hlediska se správní území Plzně nachází v provincii Česká Vysočina, subprovincii Poberounská soustava a oblasti Plzeňská pahorkatina. Z toho do ORP Přeštice zasahují podřazené jednotky Švihovské vrchovina a Plaská pahorkatina.

Švihovské vrchovina vytváří jižní a jihovýchodní část Plzeňské pahorkatiny. Je to plochá vrchovina s rozlohou 1 424 km2, střední nadmořskou výškou 460,3 m n. m. a středním sklonem 4° 24´. je podmíněna převážně různě odolnými horninami spilitového stupně barrandienského proterozoika s pozdně variskými magmatity. Méně jsou rozšířeny horniny staršího paleozoika na SV a ojediněle karbonskými sedimenty. Vytváří strukturně denudační reliéf, na okraji výrazněji neotektonicky porušený, s rozsáhlými suky a strukturními hřbety barrandienského směru s široce rozevřenými subsekventními méně průlomovými údolími. Nejvýznamnější vodní toky jsou Úhlava a Úslava. Na vypreparovaných buližníkových sucích se vyskytují četné buližníkové tvary. Zarovnané povrchy jsou poměrně vzácné.

Plaská pahorkatina je členitá pahorkatina, která vytváří střední část Plzeňské pahorkatiny. Její rozloha je 2 180 km2. Střední výška je 423,3 m n. m., střední sklon 3° 38´. Je tvořena nepřeměnými nebo slabě metamorfovanými proterozoickými horninami tepelsko-barrandienské oblasti, menšími tělesy variských granitoidů, pokryvy permokarbonských zpevněných a třetihorních nezpevněných sedimentů a ojediněle neovulkanity. Představuje homogenní destrukční reliéf tektonicky poměrně konsolidované oblasti s nepříliš diferencovanými pohyby ker. Povrch této jednotky je typický rozsáhlými zbytky neogenních zarovnaných povrchů, strukturně denudačními sníženinami a poměrně vzácnými suky a mělkými i hluboce zaříznutými údolími s říčními terasami. Hydrografickou osou území je tok Mže a Berounky. Nejvyšší bod je Vlčí hora 704 m n. m. v Pernarecké pahorkatině.


Soubor: b11_3_geomorfologicke_pomery.htm