Věcná část > Charakteristika zájmového území > Důležité stránky

Hydrologické a klimatologické poměry

Úvod  Předchozí  Další Tisk této stránky

Území správního obvodu Přeštice - obce s rozšířenou působností leží převážně v povodí řeky Úhlavy, částečně pak Radbuzy.

Úhlava se vlévá do Radbuzy v ř. km 5,9 u Doudlevce. Obě povodí jsou dílčími povodí Berounky a Mže a jsou součástí hlavního povodí Vltavy a Labe. Toky se řadí mezi středoevropské vodní toky dešťovo-sněhového typu. Kolísání vodnosti se pohybuje převážně v hodnotách 1:100 a v extrémních případech pak 1:1000.

Povodí má zcela neobvyklý kyjovitý tvar (značnou délku a naopak malou šířku – max. šířka ve střední části v okolí Klatov dosahuje 20 km) i svůj specifický charakter povodí. Zvláště nad soutokem s Radbuzou se povodí výrazně zužuje. Povodňová vlna je pak dvouvrcholová. Horní tok bývá často postihován jak krátkodobými přívaly, tak dlouhotrvajícími šumavskými dešti. Většinou krátké boční přítoky jen přispívají k „horské“ vlně nebo odtékají samostatně a v předstihu, což má za následek častou dvojvrcholovost na dolním toku. Při průchodu vlny v poměrně dlouhém korytě dochází také k jejímu výraznému zploštění v úseku Klatovy – Plzeň (šířka zatopené plochy přesahuje 1 km).

Průtoky dosahují největších hodnot na horním a středním toku v dubnu, v dolní části povodí pak v březnu.

Podnební poměry jsou dány geografickou polohou uprostřed mírného klimatického pásma. Průměrná roční teplota je 70 - 80 °C. Průměrný roční úhrn se pohybuje kolem 600 mm. Výrazně převládají západní směry proudění větrů, vlhkost přinášejí JZ – Z – SZ větry. Oblačnost je proměnlivá, závislá na směrech větrů a postupech cyklonálních front. Delší maxima oblačnosti se vyskytují od listopadu do března a letní proměnné oblačnosti mezi koncem června do srpna. Počet bouřek je značně proměnlivý, pro povodí Úhlavy se udává v průměru 22,3 bouřkových dní v roce, s červencovým maximem.


Soubor: b11_4_hydrologicke_a_klimatologicke.htm